Ana içeriğe atla
2022 YKS Tercihleri ile Üniversitemize Yerleşen Öğrencilerin Kesin Kayıt İşlemleri

e devlet 

 

          Üniversitemiz Ulus/Ankara kampüsü programlarına kayıt hakkı kazanan öğrenciler;

 • e-devlet üzerinden: 22 Ağustos - 24 Ağustos 2022 tarihleri arasında www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak kesin kayıt işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
 • e-kayıt üzerinden yapılan kayıt asıl kayıttır. e-kayıt yapan öğrenciler Üniversitemize hiç bir evrak teslim etmeyeceklerdir. Öğrencilerin kayıt için tekrar Üniversitemize gelmelerine de gerek yoktur.
 • https://obs.asbu.edu.tr/oibs/ogrsis/ogr_on_kayit_op.aspx adresinden Ön Kayıt Öğrenci Bilgi Formunun 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında doldurulması önem arz etmektedir.
 • Kesin kayıt işleminiz tamamlandığında, Öğrenci Bilgi Sistemine OBS: https://obs.asbu.edu.tr/ E-DEVLET şifrenizle giriş yaparak bilgilerinizi ve ÖSYM'den aktarılan fotoğrafınızı güncelleyebilirsiniz. Kampüs Kart basım işleminden sonra değişiklikler kabul edilmeyecektir. OBS'de 1.mail adresiniz Bilgi İşlem tarafından verilecektir. adı.soyadı@student.asbu uzantılı kurum resmi maili olacak ve tüm duyurular bu adrese yapılacaktır. 2. mail adresi olarak şahsi -diğer- mail adresinizi girebilir, cep telefonu bilgilerinizi de güncelleyebilirsiniz.
 • Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce/Arapça hazırlık programları akademik takvimi için: 

(Seviye Tespit Sınavı (İngilizce & Arapça Hazırlık):12 Eylül 2022 Pazartesi, 9:00/14:00)

(Muafiyet Sınavı (İngilizce & Arapça Hazırlık): 14-15 Eylül 2022- 16 Eylül 2022, 10:00/14:00)

YDYO-Hacı Bayram Mahallesi 

Cumhuriyet Cad. No:2/3 

06050 Ulus, Altındağ/ANKARA

Telefon: +90 312 596 44 44 - 45

Hazırlık STS ve Muafiyet sınavına dair bilgiler ve sorularınız için;

ydyo@asbu.edu.tr

https://ydyo.asbu.edu.tr/


asbu 

e-devlet üzerinden kayıt hakkı bulunmayan öğrenciler (eski mezunlar)  22 Ağustos - 26 Ağustos 2022 tarihleri arasında Üniversitemiz Öğrenci İşleri Ofisine (ASBU/Ulus Ziraat Hizmet Binası, YDYO girişi, Hacı Bayram Mh. Çankırı Cad. No:3) aşağıdaki belgeleri yanlarında getirerek bizzat başvurmaları gerekmektedir.

 1. https://obs.asbu.edu.tr/oibs/ogrsis/ogr_on_kayit_op.aspx adresinden doldurulacak Ön Kayıt Öğrenci Bilgi Formu

 2. 2022 – YKS yerleştirme ve sonuç belgesi (İnternet çıktısı)

 3. Mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın ASLI ya da yeni tarihli GEÇİCİ MEZUNİYET BELGESİ (Diploması hazır olmayan öğrenciler için) ASLI ve 1 adet fotokopisi 

 4. Henüz mezun olmamış fakat kayıt hakkı kazanmış öğrencilerin okudukları liseden muhtemel mezuniyet tarihini belirtir yazı getirmeleri gerekmektedir.

 5. Nüfus cüzdanının aslı ve kayıt esnasında Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı kayıt ofisine verilmek üzere bir adet fotokopisi,

 6. 1996 ve daha önceki yıllarda doğan erkek öğrenciler için askerlik şubesinden alınan Yeni Tarihli Askerlik Durum Belgesi (1996 ve sonrası doğumlu erkek öğrenciler  e- Devlet'ten aldıkları Askerlik Durum Belgesini imzalayarak kayıt esnasında Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığına teslim edecekler.),

 7. Son altı ay içinde çekilmiş 6 adet 4,5cm x 6 boyutunda fotoğraf,

 8. İkinci aktif üniversiteye kaydı bulunan öğrencilerin Katkı Payı yatırdığına dair banka dekontu.   (Harç tutarları Resmi Gazete 2022/2023 için: )

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2022 tarihine kadar   Yükseköğretim Kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Aksi halde kayıtları silinecektir.

 

UYARILAR 

 • EKSİK BELGE İLE KAYIT YAPILAMAZ.
 • e-devlet üzerinden kayıt hakkı bulunmayan öğrenciler  ilgili tarihler arasında kayıt için bizzat başvuruda bulunmalıdır. Posta ile kayıt yapılamaz!!!
 • Kayıt için Lise Diploması üniversitemize teslim edileceğinden adayların kendileri için gerekli sayıda fotokopi almaları uygun olacaktır.
 • Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday öğrenci herhangi bir hak iddiasında bulunamaz.
 • Üniversitemiz gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

----------------------------------------------


ASBÜ KUZEY KIBRIS YERLEŞKESİ:                      https://kktc.asbu.edu.tr/

Kuzey Kıbrıs Akademik Birimi Yeni Kayıt (YKS-2022)

ASBÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesine 2022-YKS ile kayıt hakkı kazanan aday öğrenciler e-devlet üzerinden kayıt yapamayacaklardır. ASBÜ Kuzey Kıbrıs Akademik Birimi programlarına kayıt hakkı kazanan öğrenciler, 22 Ağustos - 26 Ağustos 2022 tarihleri arasında, Hala Sultan , Haspolat Kavşağı, No: 20 Lefkoşa/KKTC adresine bizzat veya noter vekaletiyle başvurup, kayıt evraklarıkayıt ücreti ve öğrenim ücreti dekontuyla birlikte kesin kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Covid-19 salgını sebebiyle KKTC'ye kayıt için  gidemeyecek öğrenciler, ASBU/Ulus Ziraat Hizmet Binası, YDYO girişi, Hacı Bayram Mh.. Çankırı Cad. No:3 adresine gelerek kayıt yaptırabilirler. 

Kesin kayıt yaptırdıktan sonra öğrenci numaranız ile en geç 1 (bir) ay içerisinde Muhacerat işlemlerini gerçekleştirmeniz zorunludur. (https://icisleri.gov.ct.trİletişim için: Kuzey Kıbrıs Akademik Birimi, Hala Sultan Eğitim Külliyesi Haspolat Kavşağı, No: 20, E-Posta: kktcogrenci@asbu.edu.tr Telefon: +90 392 233 55 22 // +90 542 860 40 00 Faks: +90 392 233 55 22 Lefkoşa - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.

Kuzey Kıbrıs  Yerleşkesi  2022/2023 akademik takvimi için: https://oidb.asbu.edu.tr/tr/akademik-takvim

Ayrıntılar ve kayıt evrakları için akademik birim internet adresi: https://kktc.asbu.edu.tr/

 

------------------------------

 

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.